Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
lt
En

Naujienos

Aukščiausiojo Teismo teisėjai apie vaiko teises, korupciją, neteisėtą praturtėjimą, fizinių asmenų bankrotą, verslo plėtrą ir kitas aktualijas

Aukščiausiojo Teismo teisėjai apie vaiko teises, korupciją, neteisėtą praturtėjimą, fizinių asmenų bankrotą, verslo plėtrą ir kitas aktualijas
2015-03-17

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus, apibendrinęs 2014 metų bylų nagrinėjimo rezultatus, pabrėžė, kad kasacinės bylos atspindi laikmečio valstybės pulsą: dominavo ginčai vaiko teisių apsaugos, bankų ir klientų santykio, įmonių bei fizinių asmenų bankroto klausimais, išnarplioti sudėtingi finansiniai ir korupciniai nusikaltimai. Pristatomame Teismo metiniame pranešime svarbiausią ir aktualiausią praėjusių metų teismų praktiką komentuoja teisėjai.
 
Pasak Rimvydo Norkaus, trečdaliu atsinaujinęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2014 metais išnagrinėjo nemažai sudėtingų ir socialiai jautrių kasacinių bylų. Jų rodikliai išliko stabilūs. „Išnagrinėtose civilinėse bylose pakeista ir panaikinta 49 proc., baudžiamosiose bylose – 29 proc. sprendimų. Vidutinė kasacinio proceso trukmė, lyginant su Europos Sąjungos valstybių kasaciniais teismais, nuteikia optimistiškai“, – pažymi Teismo vadovas.
 
2014 metų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo metiniame pranešime pateikiamos teisėjų parengtos esminių Teismo praktikos sričių apžvalgos. Pristatant šeimos teisės skiltį, akcentuojama, kad vaiko interesai svarbiausi, todėl vieno iš tėvų netinkamas elgesys, vengiant užtikrinti vaiko bendravimą su skyrium gyvenančiu tėvu, yra pagrindas pakeisti vaiko gyvenamąją vietą. Atsižvelgiant į asmens nuosavybės apsaugos fundamentalų pobūdį, pažymima, kad teisėto nuosavybės paėmimo iš savininko būtina sąlyga – ne tik visuomenės poreikiai, bet ir teisingas atlyginimas. Kalbėdami apie sutartinius santykius,  teisėjai  akcentuoja šalių bendradarbiavimą ir reikšmingos informacijos atskleidimą kaip sąžiningo elgesio ikisutartiniuose ir sutartiniuose santykiuose išraišką.
 
Verslo plėtra neįsivaizduojama be kūrybingų vadovų sprendimų. Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad beatodairiškas civilinės atsakomybės taikymas juridinių asmenų vadovams gali stabdyti visą verslo vystymąsi. Apžvelgiant kol kas negausią fizinio asmens bankroto taikymo praktiką, primenama, kad tai visų pirma yra teisinė priemonė asmens elgesiui pakeisti ir jo mokumui atkurti, o ne lengvas būdas „nurašyti skolas“.
 
Teisėjų komentaruose pateikiamos ir svarbiausios įžvalgos baudžiamųjų bylų praktikoje. Aptariant teisinei valstybei pavojingus korupcinius nusikaltimus,  atkreipiamas dėmesys į įstatymo leidėjo sugriežtintą baudžiamąją atsakomybę. Skaitytojai ras išsamų komentarą apie prekybą žmonėmis – šiuolaikinės vergijos apraišką, su kuria kovojama tarptautiniu mastu. Anot LAT, nustatant prekybos žmonėmis atvejus, labai svarbu įrodyti tokio sandorio faktą žmogaus atžvilgiu, turint tikslą neteisėtai jį išnaudoti. Baudžiamųjų bylų praktikos skiltį papildo ir nusikalstamos veikos visuomeninės reikšmės, baudžiamosios atsakomybės taikymo už turto pasisavinimą ir turto iššvaistymą klausimai.
 
Tikimasi, kad šie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimai taps geru orientyru visiems besidomintiems kasacinio teismo praktika ir paskata susipažinti su ja plačiau.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio  teismo  pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Į Lietuvos Aukščiausiąjį  Teismą atrenkamos tik sudėtingiausios ir reikšmingiausios teismų praktikai bylos.
 
Metinį pranešimą 2014 galite rasti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo internetinėje svetainėje, naujienų skiltyje:  http://www.lat.lt/lt/naujienos/metiniai-pranesimai.html
Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyrius

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyrius

Tel. +370 5 2 616 466
El. paštas: lat@teismas.lt
E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys:
pavadinimas – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas; adresas – 188602032.
 
Skundai ir prašymai raštinėje priimami:
pirmadieniais-ketvirtadieniais – nuo 8.00 iki 17.00 val. (be pietų pertraukos)
penktadieniais – nuo 8.00 iki 15.45 val. (be pietų pertraukos)
 
Antradieniais ir ketvirtadieniais
iki 17.30 val. teisme priimami iš anksto užsiregistravusių asmenų prašymai ir skundaiRegistruotis prašymo ar skundo pateikimui galima tel. +370 5 2 616 466 arba el. paštu lat@teismas.lt.
 

Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama 1 valanda.

Naujienų prenumerata